The Broken Binding Sci-Fi Sub #4: juni 2025
Omdat de april-editie van The Broken Binding’s Sci-Fi Sub slechts één enkel boek bevatte in plaats van een reeks van twee of meer, volgde de aankondiging voor de volgende box al vrij snel. Tot mijn lichte verbazing bleek ook deze keer gekozen te zijn voor een standalone. Bij de vorige aankondiging vond ik dat wat vervelend, omdat hun skip-beleid daar niet echt op is afgestemd: je mag namelijk één serie per jaar overslaan, meestal bestaande uit drie boeken. Maar als het om losse boeken gaat, zit je een beetje vast. Je kunt dat ene boek wel skippen, maar mocht er later in het jaar een serie verschijnen die je écht niet wilt, dan is je enige skipmogelijkheid al opgebruikt.
In april vond ik dat dus wat oneerlijk, zeker omdat ik nog nooit over de auteur of het boek had gehoord. Deze keer lag dat anders: de nieuwe titel kwam van een auteur waar ik al veel goeds over had gehoord – al ging dat vooral over haar fantasywerk – en dat maakte me wél nieuwsgierig om eens iets van haar te lezen.
De auteur in kwestie is Ursula K. Le Guin met het aangekondigde boek The Left Hand of Darkness, een sciencefictionklassieker die bekendstaat om haar diepgaande thema’s, originele wereldopbouw en vernieuwende kijk op gender en cultuur.
Two people, until recently strangers, find themselves on a long, tortuous and dangerous journey across the ice. One is an outcast, forced to leave his beloved homeland; the other is fleeing from a different kind of persecution. What they have in common is curiosity, about others and themselves, and an almost unshakeable belief that the world can be a better place.
As they journey for over 800 miles, across the harshest, most inhospitable landscape, they discover the true meaning of friendship, and of love.
Halfweg juli arriveerde het pakketje. Zoals altijd was de verpakking tot in de puntjes verzorgd, maar wat me dit keer meteen opviel, was dat het boek verrassend dun was. Geen idee waarom, maar bij klassiekers verwacht ik altijd lijvige kleppers. Dit exemplaar oogt daarentegen heel behapbaar, wat me alleen maar nieuwsgieriger maakt om erin te beginnen.
The Broken Binding presenteert opnieuw een volledig nieuwe omslagillustratie, dit keer van de hand van @eason_art. Ik ben er absoluut fan van. De afbeelding ademt een bijna impressionistische sfeer, al valt ze niet letterlijk binnen die kunststroming. Dat gevoel komt volgens mij vooral door het kleurgebruik: zacht en mistig, maar toch met sterke contrasten die het geheel kracht en diepte geven. Die combinatie lijkt mij, zonder het verhaal gelezen te hebben, perfect bij de setting van het boek — een wereld genaamd Winter – te passen.
Op de hardcover prijkt een zilverfolie-illustratie, ontworpen door @claymorecovers. Aan de coorkant knipoogt het ontwerp duidelijk naar de klassieke SF Masterworks-uitgave, met het ying-yang-symbool als centraal element. Tegelijkertijd verwijst het naar de harde winterse wereld waarin het verhaal zich afspeelt.
De achterkant herhaalt de sierlijke rand van de illustratie, maar dit keer vormt die het kader rond een prachtige quote. Deze paragraaf doet mijn interesse in het verhaal alleen maar toenemen. Ik voel dat dit een intens, gelaagd en impactvol verhaal gaat worden!
De sprayed edges voegen geen nieuwe illustratieve details toe, maar dat maakt ze voor mij absoluut niet minder geslaagd. Integendeel! Het gebruik van een fragment uit de omslagillustratie creëert een prachtig doorlopend effect, waardoor het geheel een sterke uniformiteit krijgt. En aangezien ik al verliefd was op de mistige, contrastrijke sfeer van de omslag, spreekt het voor zich dat ik ook helemaal fan ben van diezelfde sfeer aan de randen van het boek.
Binnenin ontdekken we op de schutbladen nog twee extra illustraties, opnieuw van @eason_art. Deze bevestigen dat ik fan ben van de stijl van deze illustrator: niet haarscherp in detail, maar precies genoeg om het tafereel helder over te brengen, met daarbij een prachtig gebruik van kleur, licht en schaduw.

In conclusie, ik ben wederom heel blij dat ik ook deze editie van de Sci-Fi Sub in huis heb gehaald. The Left Hand of Darkness voelt als een titel die ik niet alleen gelezen moet hebben, maar ook als eentje waar ik echt zin in heb om in te duiken. Het ontwerp is, zoals ik intussen van The Broken Binding gewend ben, tot in de puntjes verzorgd: een prachtige nieuwe omslag, sfeervolle sprayed edges, een elegante hardcover met betekenisvolle details, en schutbladen die de wereld van het verhaal op een subtiele maar krachtige manier oproepen.
Het geheel ademt kwaliteit en liefde voor het boekenvak. Zelfs zonder dat ik er ook maar één bladzijde van gelezen heb, voel ik al dat dit een bijzondere leeservaring kan worden. Nu alleen nog de tijd vinden om het daadwerkelijk open te slaan… maar dat is een luxeprobleem waar ik met plezier mee zit.
Groetjes,
Charlotte